Folna kiselina je jedan od oblika B vitamina, pod nazivom folat. Folat igra izuzetno važnu ulogu u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, i pomaže da se bebina neuralna cev razvije u mozak i kičmenu moždinu. U prirodi, folat se nalazi u tamno zelenom povrću i citrusnom voću. Ipak, preporučuje se uzimanje ovog suplementa jer organizam ne može apsorbovati dovoljno folata putem konzumiranja namirnica.
Koje beneficije Folna kiselina pruža?
Ukoliko u svom organizmu nemate dovoljno folne kiseline, bebina neuralna cev se možda neće zatvoriti do kraja, što može uzrokovati probleme koji se nazivaju defektima neuralne cevi. Defekti koji nastaju usled nedostatka folata su:
- Spina bifida: Nepotpun razvoj kičmene moždine ili pršljenova.
- Anencefalija: Nepotpun razvoj glavnih delova mozga.
Kada pre i tokom trudnoće redovono uzimate folnu kiselinu, svoju bebu takođe štitite i od (odnosno smanjujete verovatnoću za):
- Zečje usne (rascep usne, nepca)
- Prevremenog rođenja
- Male kilaže pri rođenju
- Pobačaja
- Sporog razvoja u materici
Kada je potrebno da krenem da uzimam Folnu kiselinu?
Defekti se mogu stvoriti već u prve 3-4 nedelje trudnoće. Stoga, veoma je važno imati dovoljno folata u svom organizmu u tim ranim fazama kada se bebin mozak i kičmena moždina još uvek razvijaju.
Ako ste razgovarali sa svojim doktorom pre začeća, najverovatnije je predložio da krenete da pijete prenatalni vitamin sa folnom kiselinom. Jedna studija je pokazala da žene koje piju folnu kiselinu godinu dana pre nego ostanu trudne, smanjuju rizik od prevremenog porođaja za 50%!
Preporučuje se da krenete da uzimate folnu kiselinu makar mesec dana pre željenog začeća, i svaki dan u trudnoći. Takođe, preporučuje se da sve žene u svojoj reproduktivnoj dobi redovno uzimaju folnu kiselinu.
Ukoliko sami birate svoje prenatalne vitamine, obavezno se konsultujte sa svojim ginekologom.
Koliko folne kiseline mogu uneti na dnevnoj bazi?
Preporučena doza za sve žene u reproduktivnoj dobi je 400 mikrograma folata dnevno.
U trudnoći se, pak, preporučuje malo drugačije:
- Dok pokušavate da zatrudnite: 400 mcg
- U prva tri meseca trudnoće: 400 mcg
- Od četvrtog do devetog meseca trudnoće: 600 mcg
- Dok dojite: 500 mcg
izvor: WebMD